Něco o mém koučinkovém stylu aneb Osobní koučink podle Martiny

Různých koučinkových druhů a směrů dnes existuje nepočítaně. A aby toho nebylo málo, dokonce i každý jednotlivý kouč na to jde vždy do určité míry po svém. Takže koučinkových stylů je na světě minimálně tolik, kolik je na něm koučů.

I já mám určitý styl a myslím, že bude dobře, abych vás s ním alespoň v obrysech seznámila. Má to několik důvodů. Ten první souvisí s tím, že stejně jako jsou různí koučové, jsou i různí lidé. A různí lidé preferují různé věci, různé přístupy, sedne jim každému něco jiného. Pokud by někomu moje pojetí koučinku vyloženě vadilo, bude určitě lepší, když se to dozví teď, než aby to zjistil až na prvním sezení. Někomu jinému se zas možná můj přístup zalíbí natolik, že se rozhodne zahájit koučink a rozvine se zajímavá spolupráce.

Druhým důvodem je fakt, že koučink může fungovat jen tehdy, pokud mezi koučem a klientem panuje vzájemná důvěra. Proto chci, abyste měli možnost dozvědět se něco o mně a mém koučování ještě před tím, než přijdete. Abyste věděli, že nic neskrývám, a tušili jste, co vás čeká. Všechno pak půjde rychleji a výsledky budou o to lepší.

Jak jsem se naučila nebát se a věřit sama sobě, i když mi to moje osobnostní vlastnosti zrovna dvakrát neusnadňovaly

Něco vám na sebe prozradím. Ačkoli jsem 8 let učila na víceletém gymnáziu, ačkoli jsem procestovala desítky zemí 4 kontinentů, ačkoli jsem rok strávila mezi cizími lidmi v Itálii, abych se naučila jazyk, a vůbec podnikala mnoho věcí, o nichž byste řekli, že je může dělat jen někdo velmi suverénní a extrovertní, ve svém jádru jsem introvert. A velká část mého životního příběhu je dosahování cílů i navzdory limitům, které mi do cesty staví moje osobnost. Překonáváním vnitřních strachů, obav i předsudků se posouvám dál a stále znova zažívám radost z hledání, životních změn, vzrušujících cest a někdy i splněných snů.

Proč vám to říkám? Protože koučink je vlastně něco velmi podobného. Také během koučinku budeme hledat způsoby, jakými můžete změnit svůj život, jak překonat obavy a překážky, které vám brání hnout se z místa. Mám pro vás přitom tři zprávy. Jednu špatnou a dvě dobré. Začnu tou špatnou.

Zpráva číslo 1: Nestačí jen chtít. Musíte i věřit!

Možná jste někdy (stejně jako já) přemýšleli nad tím, zda ten slavný výrok z Coehlova Alchymisty "Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit" není trošičku přitažený za vlasy. A zda v něm vlastně není i určitý rozpor. Ono chtít člověk může ledacos. Třeba vyhrát superjackpot v loterii nebo být věčně mladý. Ale přestože to budete chtít sebevíc, pravděpodobnost, že se vám splní první přání, je jedna ku čtrnácti milionům, a to druhé se vám s nejvyšší pravděpodobností nesplní nikdy. Špatná zpráva tedy zní: Ne všechno, co chcete, také můžete získat.

Zpráva číslo 2: Můžete změnit mnohem víc, než si myslíte

Chtít zkrátka nestačí. Musíte tomu také věřit. Musí vám to dávat hluboký vnitřní smysl, musíte mít silnou niternou důvěru v to, že svůj sen také dokážete realizovat. Tohle přitom není žádné "moudro", které bych někde vyčetla, ale má zcela zásadní a autentická osobní zkušenost, kterou jsem učinila s tímto druhem víry či důvěry v sebe sama. Pokaždé, když jsem ji v sobě našla, jsem dokázala uskutečnit své cíle, přání a sny, i když to nebylo ani hned, ani zadarmo. Takže první dobrá zpráva zní: Když jsem to zvládla já, zvládnete to taky! Strach, malá sebedůvěra, nejistota - to všechno lze překonat. Během mého koučinku zažijete doslova celou svou bytostí jistotu, že se v svém životě můžete posunout dál a není to nakonec zas taková věda, jak to může na první pohled vypadat.

Zpráva číslo 3: Během koučinku nebudete na změnu sami

Pokud ve vás přesto stále ještě hlodají pochyby, mám pro vás druhou dobrou zprávu: Nebudete v tom sami! Právě od toho je tu kouč (tedy já), aby vám pomohl překonat překážky, abyste s jeho přispěním lépe porozuměli vlastní situaci, abyste nalezli cíle, o které budete chtít nejen usilovat, ale kterým budete také věřit. A v neposlední řadě, aby vám poskytl podporu, až se vydáte na cestu ke změně vlastního života.

Jako kouč vám nemůžu slíbit zázraky. Ale určitě vám můžu slíbit, že se pohnete z místa!

Přemýšlíte o tom, že byste se pustili do koučinku se mnou? Tak to vás asi zajímá, jak konkrétně to bude vypadat. Pokusím se svůj koučink ve stručnosti načrtnout. Nejprve se sejdeme na úvodním bezplatném půlhodinovém sezení, kde se ukáže, zda nám to bude koučinkově "klapat", jinými slovy zda se naše představy o koučinku shodují a zda si osobnostně sedneme. Jestliže se rozhodneme pro spolupráci, budou nás čekat společná setkání, jejichž frekvence a počet se plně odvine od vašich potřeb.

Najdeme pevný bod, o který budete moci opřít svou životní změnu

Každé sezení trvá osmdesát minut a jeho konkrétní podoba může být dost různorodá. Mým úkolem bude porozumět vaší aktuální životní situaci a toto své porozumění vám poskytnout formou zpětné vazby. A protože mám za sebou výcvik somatického koučování, budu se snažit vám porozumět nejen na základě vašich slov, ale také vašich emocí a řeči vašeho těla. Může se vám to zdát málo, ale možná už po několika sezeních si uvědomíte, jak moc je tento "pohled z venku" důležitý pro váš osobnostní rozvoj. Najednou jako byste získali onen příslovečný pevný bod, o který se budete moci opřít a pohnout svým životem směrem k větší svobodě a pocitu hlubšího smyslu.

Budu tak trochu projektová manažerka vaší životní změny

Další fáze koučinku pak budou zaměřeny na to, aby změna, pro kterou se rozhodnete, vůbec nastala a byla úspěšná a trvalá. Tady už to bude mít podobu více či méně cílevědomé práce. Rozhodně ode mě nečekejte nějaké nekonečné analýzy, samoúčelné přehrabování se ve vaší minulosti ani hodiny povídání "o ničem". To není můj styl - a vlastně to obecně ke koučinku nepatří buď vůbec, nebo jen okrajově. Budeme pracovat na tom, aby vysněná změna ve vašem životě proběhla co nejdříve a měla trvalý charakter. Budeme postupovat krok po kroku, sledovat a vyhodnocovat dosažené úspěchy, rozebírat neúspěchy, plánovat další postup. Tak trochu to bude připomínat realizaci nějakého projektu, ostatně ne nadarmo o mně můj muž říká, že bych se měla živit jako projektová manažerka. V téhle fázi koučinku jsem totiž energická, racionální a stejně jako zpravidla dosáhnu toho, pro co se rozhodnu, snažím se, aby toho dosáhli i moji klienti.

Budu vám ukazovat důležité milníky na cestě k životu, který skutečně chcete žít

Ale na rozdíl od jiných směrů se jako somatická koučka neorientuji jen na cíle a změny typu "Získat lepší práci", "Zhubnout 10 kg" apod. Stejně důležité jsou také změny, které probíhají na vaší emocionální a tělesné rovině, respektive právě tyto změny jsou velice výmluvným ukazatelem toho, že jste se skutečně pohnuli z místa a že jste na správné cestě k těm velkým vysněným změnám v pracovním nebo osobním životě. Takže když například přijdete a budete se namísto pro vás typického "mračení se" usmívat, nebo budete cítit klid, namísto nervozity, nebo začnete chodit se vztyčenou hlavou namísto opatrného "krčení se" - to všechno možná budou známky změn a pokroků, které vaše osobnost dělá na cestě k životu, který ve své hloubi skutečně chcete žít.